CHS Varsity Track Teams 2nd at MEC Meet

The Chillicothe Boys and Girls track teams both finished in Second Place in the Midland Empire Conference Meet.  It marked the Eighth straight season the Hornet Boys have finished in the top two of the MEC meet. Maryville won the boys meet with 191 points while Chillicothe was 2nd with 165 points.
Cameron won the girls team title with Chillicothe 2nd. Chillicothe in the combined team scores, 3.5 points behind Maryville in 38 combined scored events.
Individually for Chillicothe Varsity Boys:
4×400 relay team 1st with Ethan Corbin, Kaleb Mullikin, Peyton Forck and Isaak
Rasche
Luke Hopper 1st in Discus and 2nd in Shot Put
Rudy Yutzy 1st in Pole Vault
4×200 Relay team 2nd with Deon Reynolds, Kaleb Mullikin, Peyton Forck and Isaak
Rasche
Isaac Washburn 2nd in discus and Javelin, and 4th in Shot Put
Peyton Forck 2nd in the 200 and 3rd in High Jump
Isaak Rasche 2nd in the 400, 3rd in 200
William Perry 2nd in the 1600, 4th in 800
Kaleb Mullikin 3rd in the 400 and 4th in Triple Jump
Aidan Zimmerman3rd in Pole Vault
Lavery Jones 3rd in 110 hurdles and 4th in 300 hurdles
Trey Tipton 4th in 110 hurdles and 7th in the 300 hurdles
4×800 relay team 4th with Tyler Hart, Nick Heldenbrand, Cesar Mares and Jasek
McNally
4×100 relay team 5th with Logan Distler, Daniel Hoel, Daniel Hedrick and Deon
Reynolds
Cesar Mares 6th in the 3200
Cade Koehly 7th in Javelin
Ethan Corbin 7th in High Jump
Braxten Johnson 7th in Long Jump and Triple Jump
Deon Reynolds 8th in the 100,

Individually for Chillicothe Varsity Girls:
Montana Hall 1st in Shot Put and 3rd in Discus
Jordan Hibner 1st in Long Jump and 4th in the 400
Kylee Larson 1st in 100 hurdles and 300 hurdles
Kennedy Corzette 1st in Pole Vault
Maya Snyder 2nd in Triple Jump, 7th in the 200, 8th in Long Jump
Clara Leamer 2nd in high Jump
Ella Leamer 2nd in Javelin
Lydia Anderson 2nd in 300 hurdles and 4th in 100 hurdles
4×100 relay team 2nd with Delaney May, Abby Jones, Kylee Larson and Jordan
Hibner
4×800 relay team 2nd with Emma Burk, Katelyn Sullivan, Kadence Shippers and
Delaney May
Emma Burk 3rd in 800
Katelyn Sullivan 3rd in 1600
4×400 relay 3rd with Delaney May, Lydia Anderson, Kylee Larson and Jordan
Hibner
4×200 relay 4th with Delaney May, Abbey Hayen, Abby Jones and Maya Snyder
Libby Washburn 6th in High Jump
Emmalee O’Dell 6th in Pole Vault
Abby Jones 6th in Discus and 7th in Shot Put
Kadence Shippers 7th in the 3200
Christina DeJesus 8th in 200

Individually for Chillicothe Junior Varsity Boys
Tristan Fork 1st in 100 and High Jump
Anderson DeJesus 1st in Shot Put and 3rd in Javelin
Demarcus Kelow 1st in Discus, 2nd in Javelin and 4th in Shot Put
Joshua Meservey 1st in Pole Vault
Landen Caselman 1st in 200, 3rd in 100
Allen Eakins 2nd Discus
Colby Moody 2nd in the 400 and High Jump
Brady Bernskoetter 5th in 800, 7th in 1600
Bryan Sanchez 6th in the 400

Individually for Chillicothe Junior Varsity Girls
Mayanna Weed 1st in 1600
Quincey Jessen 1st in 200, High Jump and Triple Jump
Gena Shuler 2nd in 800
Danielle Martin 2nd in Triple Jump and 3rd in Long Jump
Maria Rodriquez 5th in Discus and in Shot Put and 6th in Javelin
Danielle Martin 8th in 100

Leave a Reply

Your email address will not be published.