Area Athletes Medal at Class 1, 2 State Track

Class 1 Boys State Track meet area results:
Pattonsburg Boys – tied for 2nd place: Cameron Jones – 1st in Triple Jump, 3rd in Long Jump, 4th in 100 and 200; Trevor Ireland – 3rd in 110 hurdles and 8th in 300 hurdles.
Meadville boys – tied for 6th place: Dillon Seckington- 2nd in 800, 4th in 1600;
Jacob Tsikoyak – 7th in Discus; Conner Fletcher – 8th in Triple Jump, 4×800 relay team – 8th.
Meadville Girls – tied for 51st place: Maggie McLain- 7th in 400.
Brunswick Boys – 25th place: Amari Glasgow – 2nd in 400, 7th in 100 and 8th in 200.
Brunswick Girls – tied for 51st place: Addisynn Riley – 7th in 100 hurdles.
Linn County Boys – 26th place: Caleb Schreiner – 4th in 400, 5th in 200, 8th in 110 hurdles.
Gallatin Boys – 34th place: Graydee Rains – 4th in Shot Put; 4×800 relay team – 6th.
Gallatin Girls – 20th Place: Claire Hemry- 3rd in 1600, 3rd in 3200.
Braymer Boys – tied 38th place: Keaton O’Dell- 3rd in 800.
Braymer Girls – tie for 38th place: Jasmine Taylor- 3rd in 400.
Southwest Ludlow – tied for 52nd place: Mack Anderson – 4th in Long Jump.
Hale – tied for 58th place: Ethan Hoerr- 8th in 3200.

Class 2 State Track meet area results:
Marceline Boys – 23rd place:4×800 relay team – 3rd; Hayden Dorrell – 6th in Pole Vault;
Logan Swanson – 7th in 3200.
Marceline Girls – 8th place: Ramzee Bruner – 1st in High Jump; Abbey Kussman – 4th in 400; 4×400 relay team – 5th; 4×200 relay team – 6th; Jaylea Bixenman – 6th in High Jump; Renee Sinclair – 6th in Triple Jump.
Brookfield Boys – tied for 26th place: 4×100 relay team – 5th; 4×400 relay team – 7th;
Cooper Cisna – 8th in Long Jump; Evan Fay – 8th in Shot Put.
Brookfield Girls – 7th place: Alexandra Sharp – 1st in 1600, 2nd in 3200, 4th in 800; Katheryn Ewing – 2nd in Javelin.
Penney of Hamilton Boys – tied for 49th place: Hannah Graham – 5th in 1600;
Sawyer Morrow – 7th in 100.
Penney of Hamilton Girls – 22nd place: Brighton Swindler – 3rd in 300 hurdles; Graycen Prothero – 7th in Discus.
Carrollton girls – tied for 23rd place: Mackenzie Brown – 1st in Triple Jump.
Polo Boys – tied for 49th place Cody Blackwell – 7th in Javelin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.